Ціна 2 грн. за 1 колосок.
У зерні чумизи набагато більше білків, ніж у ячмені, просі, гречці, кукурудзі, вівсі. Багата вона і на вітаміни Е, В1, В2. Дуже смачна й калорійна з чумизового пшона каша. Недарма ж вона одна з основних продовольчих культур Китаю та багатьох інших країн.
Чумиза незамінна у годівлі тварин, а для домашньої птиці це справжній делікатес. Якщо годувати курей чумизою, всі вони (100 %) несуть яйця, раніше починають яйцекладку, набагато підвищується вихід курчат з яєць. Зерно чумизи — відмінний корм для курчат уже з першого дня їхнього життя, тому що у нього значно м’якша оболонка, ніж у проса, і вищі поживні якості. Зерном чумизи доцільно годувати перепелів та
співочих птахів. Свійські тварини (кози,
вівці, коні, худоба) охоче поїдають високовітамінізоване сіно чумизи, в якому до 65 % листя. Як наслідок значно підвищується продуктивність цих тварин, їхній життєвий тонус. Вони перестають хворіти.
За вмістом поживних речовин чумизове сіно набагато цінніше від лучного та з однорічних трав. Зелена маса універсальна для використання у тваринництві.
(//eam.com.ua)
Чумиза Коломенська високоврожайна — це 75—110 ц/га зерна, 500—700 ц/га зеленої маси, 100—120 ц/га сіна. Прийде час, і у дбайливих господарів вона займе належне місце в кормозабезпеченні як поживна і незамінна культура.
До грунтів чумиза невибаглива, окрім злісних солонців. Теплолюбна, посухостійка. Висівати зерно треба в прогрітий до 10—15°С грунт, глибина загортання насіння — 3—4 см. На Україні це перша декада травня. Не слід забувати про можливі весняні заморозки, тому ранні посіви недоцільні. Норма висіву —3 кг на гектар. Можна сіяти рядками через ЗО см. На одному погонному метрі розміщується до 25 рослин, на одній сотці їх до 8 тисяч, а зерна потрібно ЗО г. Якщо висівати, як
зернові, на відстані 15 см, в рядку треба залишати не більше 12 рослин на погонному метрі. Щоб одержати зерно, можна сіяти з міжряддями 45, 50 і 70 см, використовуючи овочеві, трав’яні чи бурякові сівалки.
Перед сівбою грунт добре розробляють, вирівнюють. Щоб з’явилися дружні сходи, він повинен бути помірно вологим. Після сівби прикотковують, бажано кільчастими котками. Зерно дрібне, тому його перед сівбою змішують з сухим річковим великозернистим піском (баласт) у співвідношенні 1:3 (одна частина зерна). Бажано за добу до висіву замочити насіння, потім підсушити, щоб було сипким, змішати з піском і висівати.
Сходи з’являються на 5—6-й день, а при похолоданні — на 10—14-й.
Чумиза коломенська — «Ukrboard»