Призначення зерна: Посівний матеріал
Кількість: 200 тонн
Середньостиглий сорт озимого жита Кобза. До державного реєстру був внесений 2010 році. Належить до цінних сортів універсального призначення, який повністю задовольняє хлібопекарів та відгодівельні господарства.
Сорт володіє непоганою кущистістю, формує середньої висоти кущ із середньо-великим колосом.
Стебла Кобзи завдяки невеликому між вузловому простору та потовщеним стінкам мають відмінну стійкість до вилягання та ламкості. Зернівка у сорту овальна, середньої величини із рідкими волосками, має світле забарвлення та виражену бороздку. Воно міцно тримається в колосі в переджнивний період і в ньому не схильне до проростання.
Сорт добре витримує кліматичні зміни, він морозостійкий та засуховитривальй. В період вегетації зберігається відмінний фіто санітарний стан, завдяки високій стійкості проти основних патогенних хвороб та шкідливих комах. Висів сорту проводять в оптимальні терміни, після хороших попередників – багаторічні трави, горох, кукурудза та інші.
Кобза – високоврожайний сорт озимого жита.
Попередником може бути чорний, чистий або зайнятий пар, просапні культури, льон тощо. Щодо підживлення, то
фосфорні добрива стимулюють проникнення коренів глибоко в ґрунт, а калійні – утворення тонких розгалужених корінців, що сприяє кращій зимівлі рослин.
(//eam.com.ua)
Кобза характеризується високою кущистістю. З огляду на останню ознаку доцільно використовувати невисокі норми висіву: на 1 га – 2,5-3 млн схожих насінин. Таким чином на 1 кв. м утворяться близько 520-550 продуктивних стебел.
До речі, у рослин з домінантною короткостеблістю є цікава генетична особливість: вони здатні тривалий час затримуватися в стадії розетки, затіняючи поверхню ґрунту від прямих сонячних променів, і успішно пригнічувати бур’яни. Короткостеблове жито – чудовий попередник для просапних культур. Ще одна його перевага – це одночасне квітування пагонів осіннього й весняного утворення без зменшення кількості зерен у колосі, його виповненості й крупності.
З осені озиме жито Кобза не переростає, оскільки має генетично підвищену схильність до кущення. Зате навесні йому необхідно створити оптимальні умови для розвитку, забезпечити поживними речовинами й вологою. Якщо озимина після перезимівлі розвивається слабо й має блідо-жовтуватий колір, це означає, що
рослини потерпають від нестачі азоту. На полях, де жито з осені розвивалося добре, але ослабло після перезимівлі, до підживлення необхідно включати поряд з азотними й фосфорні добрива. У теплі роки з помірною вологістю період дозрівання триває довше, а за сухої або, навпаки, надмірно вологої погоди – менше. Це пов’язано з крупністю зерна. Збирати врожай треба вчасно, інакше не обійтися без втрат від осипання.
Борошномельні та хлібопекарські якості новинки відмінні. В конкурсному сортовипробуванні було отримано 9,82 тонни з гектару.
Поживність білків жита дуже висока: порівняно з материнським
молоком – 83%, тоді як у пшениці лише 41%.
У нашому Поліссі й Лісостепу ця культура перевищує озиму пшеницю щодо зимостійкості та стійкості до несприятливих погодних умов. У північних областях жито дає на 50-60% більший урожай, ніж пшениця. Здатне рости на різноманітних за родючістю ґрунтах, навіть на малопродуктивних піщаних.
В Україні вирощують виключно озиме жито. Найбільші посівні площі – в Чернігівській, Житомирській, Сумській і Київській областях, на Заході.
Семена ржи (жито) озимой Кобза — «Agro-Ukraine»